Garry R. James DPAGB

James Family Coat of Arms WS

Lucie - A Second Chance

FOREWORD:

 

Lucie – A Second Chance

 

Having produced one book featuring Lucie alone I never imagined that I would get enough pictures to fill a second book. However, she is such an outstanding model that within just a few short sessions I find myself able to create this second volume. The title is intended to reflect this further chance.

It is always such a great pleasure to work with Lucie when she comes to England. She is such a vibrant personality and hard working model that I hope that I never miss an opportunity to work with her during her few remaining visits.

I am sure that my pictures don’t really do her the justice that she deserves but they are my best effort and the enjoyment that I have had, both in the taking and processing of the images, is immense.

Since Lucie has decided that she is approaching the end of her modelling career, and is now studying hard towards a media based vocation, it is unlikely that I will get many more opportunities to photograph her. It seems fitting therefore, that, for various reasons, I am also approaching the time when it is perhaps time to hang up my camera, sure in the knowledge that I would never find another model as versatile and hard working as Lucie. During the short time that I have known her I have come to think of her as a dear friend and hope that she also has found friendship through our endeavours.

I hope that she is able to look back with pride at these pictures in the years ahead and recall the time spent creating these images as happy ones.

It only remains for me to thank Lucie most sincerely for her patience and good nature during our photo sessions together and to wish her every happiness and success in both her family life and new career.

 

 

(Czech Translation)

 

Lucie – Druhá šance

 

Když jsem dokončil svou první knihu o Lucii, vůbec jsem si nedovedl představit, že bych dal dohromady dostatek fotek na vydání druhé knihy. Ale jelikož je Lucie tak vyjímečná modelka, po několika dalších foceních se mi podařilo sehnat dostatek materiálu pro druhé vydání. A proto by měl název vycházet z této další šance.

 

Vždycky je radost pracovat s Lucií, když je v Anglii. Je to silná osobnost a tvrdě pracující modelka. Proto doufám, že nikdy nepropásnu příležitost s ní pracovat během jejích pár zbývajících návštěv.

 

Jsem si jistý, že mé fotky nevystihují úplně přesně její celou osobnost, ale je to to nejlepší, co se mi podařilo nafotit.

 

Od doby, kdy se Lucie rozhodla postupně ukončit kariéru modelky a věnovat se studiu médií kvůli svému budoucímu povolání, je více a více nepravděpodobné, že bych měl další příležitosti s ní fotit. I to jde ruku v ruce s tím, že z mnoha různých důvodů přichází čas, kdy bych měl kameru pověsit na hřebík s pocitem, že už nikdy nenajdu tak všestranou a tvrdě pracují modelku jako je Lucie.

 

Během té krátké doby, co se známe, ji mám za skutečně dobrou přítelkyni a doufám, že skrze naši práci nás bere jako skutečné přátele.

 

Doufám, že za pár let, až se bude dívat na tyto fotky, tak si připomene čas na nich strávený jako velmi příjemný.

Už mi zbývá jen vřele poděkovat Lucii za její trpělivost a přirozenost během našich focení a popřát jí štěstí a úspěch jak v rodinném, tak i pracovním životě.

Dust Cover Artwork.

Lucie - A Second Chance

Page Images

SmallDigitalArtGRJ Select Another Book

Gallery images Copyright © Garry R. James